Home » Blog » Essex, soms net Nederland… qua landschap dan

Gepubliceerd op 1 oktober 2016 | Laatst aangepast op 13 maart 2025

Essex, een landstreek ten noordoosten van Londen, stond al jaren op ons verlanglijstje. Met charmante stadjes, prachtige natuur, beroemde schilders en interessante musea binnen zijn grenzen, is het absoluut een bezoek waard. Maar als je (zoals wij) met het openbaar vervoer reist, moet je keuzes maken en je route goed plannen.

Chelmsford: De hoofdstad van Essex

Chelmsford is de hoofdstad van Essex en biedt een combinatie van stad en natuur. De regio heeft een lange kustlijn met stranden en amusement, historische steden met cultuur en bijzondere musea. Het platteland doet soms denken aan de schilderijen van John Constable of de paardenschilderijen van Alfred Munnings.

Chelmsford

Harwich: De havenstad van Essex

Harwich is een belangrijke havenplaats, vooral bekend als aankomstpunt van de ferry vanuit Hoek van Holland. Veel reizigers gaan direct door naar Londen, maar de stad heeft zelf ook een rijke maritieme geschiedenis. Hoewel Harwich ooit een welvarende zeevarende stad was, is er nu niet veel meer te beleven, behalve het Redoubt Fort. Toch is het een prima uitvalsbasis om per trein andere delen van Essex te ontdekken.

Hawich

Dovercourt: Badplaats in Gregoriaanse stijl

Dovercourt ligt naast Harwich en is een charmante badplaats met enkele stijlvolle hotels. Voor liefhebbers van zeezenders is er een interessante connectie: in de zomer kun je het voormalige lichtschip bezoeken dat wordt gebruikt als studio voor Radio Mi Amigo. In het VVV-gebouw op de kade is een klein museum over Radio Caroline.

Dovercourt

Dedham: In het spoor van John Constable

Dedham

We verbleven in het luxe hotel Milsoms in Dedham, waar je op een unieke manier dineert: je bestelt met een eigen blocnote.

Dedham staat bekend om zijn connectie met schilder John Constable. In de kerk hangt een bijzonder, onvoltooid religieus schilderij van hem. Daarnaast bezochten we het voormalige huis van Alfred Munnings , dat nu een museum is. Munnings, beroemd om zijn paardenschilderijen, had uitgesproken meningen over moderne kunst en was niet onomstreden.

Dedham, Essex
Dedham

Na ons museumbezoek wandelden we naar het Dedham Art & Craft Centre , een kunstzinnige winkel met een gezellig terras. Wie tijd heeft, kan het schilderachtige wandelpad naar Flatford volgen. In ongeveer 40 minuten bereik je het Flatford National Trust Museum , waar je de iconische brug uit de schilderijen van Constable kunt zien.

Dedham

Colchester Castle

Na ons bezoek aan Dedham reisden we verder naar Colchester, een stad met een rijke historie. De stad ligt op ongeveer 95 kilometer van Londen en heeft een verleden als eerste hoofdstad van Engeland. Vlaamse invloeden zijn nog steeds zichtbaar, een herinnering aan de tijd dat Vlaamse wevers hier werkten in de wolindustrie.

Colchester Castle , dat op een hoger gelegen punt in de stad ligt, heeft een indrukwekkende metamorfose ondergaan en functioneert nu als museum. Bezoekers kunnen hier niet alleen Romeinse en Romaanse invloeden ontdekken, maar ook interactieve elementen ervaren, zoals een digitale wagenrenrace.

Het kasteel is gebouwd op de fundamenten van een Romeinse tempel en de omliggende tuin dateert uit de 19e eeuw. In het centrum van Colchester vind je tal van leuke kleine winkels en gezellige straten, naast moderne winkelcentra met de bekende ketens.

Colchester Castle
Colchester Castle

Southend-on-Sea: Engelse kust op zijn best

Onze volgende stop was Southend-on-Sea, een populaire vakantiebestemming aan de Engelse kust. Met een van de langste pieren ter wereld en een typisch Britse sfeer is het een geliefde plek onder vakantiegangers.

Southend heeft een levendige boulevard met bekroonde tuinen, winkels, pubs en restaurants. Bij de pier ligt een klein pretpark, en vlakbij bevindt zich een groot shoppingcentrum met bekende merken.

Southend-on-Sea

Southend by night

’s Avonds verandert de boulevard in een zee van lichtjes, wat zorgt voor een sprookjesachtige sfeer. Een historisch hotel, Park Inn Palace (nu onderdeel van de Radisson-groep), herinnert aan oude Hollywood-glorie: Laurel & Hardy verbleven hier ooit tijdens filmopnames in Southend.

Southend-on-Sea
Southend-on-Sea

We kregen een rondleiding van Lynn Jones van de toeristische dienst van Southend. Ze nam ons mee naar de lokale bibliotheek en historische plekken in de stad. Vervolgens bezochten we het Southchurch Hall Museum , waar gidsen in Tudor-kostuums ons meenamen naar de tijd van de Tudors en Stuarts.

Southend heeft vijf treinstations en is per trein beter bereikbaar dan met de bus. We dineerden bij het visrestaurant Oyster Creek Kitchen , gelegen aan zee. Voor de echte durfals is er het Genting Casino, waar in de kelders nog een intacte jaren ’70 disco en een oud zwembad verborgen liggen. Dankzij een speciale rondleiding kregen we hier een uniek kijkje achter de schermen.

Na een reis langs de kustplaatsen, historische steden en schilderachtige dorpjes van Essex waren we onder de indruk van de veelzijdigheid van deze regio. Of je nu houdt van natuur, musea of bruisende badplaatsen, Essex heeft voor ieder wat wils.

Southend-on-Sea, Essex
Southend-on-Sea

Meer informatie

Wil je Essex zelf ontdekken? Lees ons artikel over East of England / Oost-Engeland. Of lees het artikel Southend-on-Sea, naar Londen of weekendje zee?.

Of kijk op de officiële website van Visit Essex voor routes, musea en evenementen.

Leon | 2016 


Geschreven door:


Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Meer Engeland

Ben je je reis naar Engeland aan het plannen?
Of gewoon inspiratie aan het opdoen?
Kijk hier voor meer reisinspiratie naar Engeland.

Nieuwsbrief
  • 6X per jaar informatie over het Verenigd Koninkrijk ontvangen?
  • Nooit meer zonder reisinspiratie 
  • Leuke winacties
  • De verrassendste bestemmingen
  • Zonder reclame
Volg ons via…
Zoeken